Historia klubu sportowego
Orzeł Grzędzice to klub z długą historią i tradycją. Jako Ludowy Zespół Sportowy powstał w roku 1953 i do dziś stanowi nie tylko miejsce odkrywania przez dzieci i młodzież sportowego talentu, ale również przestrzeń realnej integracji lokalnej społeczności. Klub uczestniczy już trzeci sezon w rozgrywkach Klasy Okręgowej.
Na początku lat pięćdziesiątych twórcą klubu sportowego w Grzędzicach był Zbigniew Stachowiak. Dzięki niemu w roku 1953 został powołany do życia LZS Orzeł. Początkowo dyscypliną sportu, którą młodzi ludzie mogli uprawiać w ramach działalności klubu była siatkówka, z czasem jednak rozpoczęto również treningi piłkarskie. I to właśnie piłka nożna stała się główną dyscypliną, w której młodzi ludzi na przestrzeni siedmiu dekad mogą szlifować swoje umiejętności.
Kolejnymi po Zbigniewie Stachowiaku działaczami klubu byli: Józef Celiński, Stanisław Siwek i Andrzej Kręzel. Dzięki zaangażowaniu tych osób klub utrwalał się na sportowej mapie naszego powiatu. Orzeł istniał nieprzerwanie do roku 1988, kiedy to jego działalność została zawieszona.
Zdaje się, że był to czas, w którym priorytetem stało się sprawne odnalezienie się w nowej sytuacji gospodarczej i politycznej, więc zaangażowanie środków a także społecznych zasobów było kierowane na inne cele – mówi Daniel Wilk, prezes klubu “Orzeł” Grzędzice. Niemniej z upływem lat wrócił też czas na przywrócenie w Grzędzicach działalności klubu piłkarskiego ze mną jako prezesem i Dariuszem Celińskim jako sekretarzem. Po piętnastu latach, dokładnie 10 marca 2003 roku, działalność klubu udało się wreszcie wznowić dzięki zaangażowaniu lokalnej młodzieży i miłośników piłki nożnej i we wrześniu 2003 roku zgłosiliśmy się do rozgrywek w B-klasie.
Po dziesięciu latach działalności klubu z inicjatywy Łukasza Woźniaka i Dariusza Waltera powstała przy nim młodzieżowa szkółka piłkarska. Aktualnie za szkółkę odpowiedzialny jest Dariusz Walter.
Obecne funkcjonowanie
W sezonie 2023/2024 klub LZS „Orzeł” Grzędzice zgłosił swoje zespoły do następujących rozgrywek:
- Klasa okręgowa Grupa 1 (seniorzy)
- II klasa juniorów Grupa 3 (16-18 lat)
- C1 Trampkarz (14-15 lat) Grupa 5
- D1 Młodzik Grupa 2 (12-13 lat)
- E1 Orlik (10-11 lat)
- Żak starszy Grupa L ( 8-9 lat)
Dodatkowo od początku 2021 roku prowadzone są treningi w kategorii Skrzat obejmujące roczniki 2016 i młodsze. Planowane jest też zgłoszenie tego zespołu do rozgrywek prowadzonych przez ZZPN w sezonie 2024/2025.
Liczba zawodników Orła, która obecnie wynosi 130 piłkarzy i stale ulega zmianie, gdyż dochodzą do nas kolejni zawodnicy. Cieszy również fakt, iż coraz większa ilość młodych zawodników rozpoczynających treningi w naszym klubie kontynuuje swoją przygodę z piłką nożną w wyższych ligach i przechodzi do takich klubów jak Pogoń Szczecin czy też Błękitni Stargard, z którymi współpracuje się nam naprawdę dobrze.
Klub działa głównie w oparciu o środki z dotacji przyznawane przez Gminę Stargard, w ramach otwartego konkursu na realizację zadań publicznych z zakresu rozwoju sportu, które są jednak niewystarczające nawet do podstawowego utrzymania wszystkich grup wiekowych klubu. W 2023 r. klub uzyskał również dofinansowanie z Programu „Klub”. Bardzo cenne jest również wsparcie ze strony prywatnych sponsorów, którzy wspomagają działania klubu.
Duży wkład w bieżącą działalność klubu mają Krystian Duda, Dariusz Celinski, Paweł Piotrowski, Mateusz Mrówka, Mateusz Baryluk, Ireneusz Ziętek, Mateusz Wrzeszcz, Mateusz Celiński i Patrycja Rybicka.
Przygotowaniem zawodników do udziału w zawodach ligowych oraz prowadzeniem treningów dla wszystkich grup wiekowych zajmują się osoby posiadające wieloletnie doświadczenie oraz niezbędne uprawnienia. Wykaz osób poniżej:
- Łukasz Woźniak – licencja trenerska UEFA A (prowadził m.in. drużyny: Błękitni Stargard – II liga, Drawa Drawno – III liga, Zorza Dobrzany – klasa okręgowa szczecińska, Mechanik Warnice – klasa okręgowa południe, Orzeł Grzędzice – Klasa A i Klasa Okręgowa, juniorzy, młodziki)
- Paweł Piotrowski – licencja trenerska UEFA B (prowadził m.in. drużyny juniorów i seniorów Pomorzanin Krąpiel – klasa okręgowa, Klasa A, Orzeł Grzędzice – Klasa A i Klasa Okręgowa)
- Dawid Adamek – licencja trenerska UEFA B (prowadził m.in. drużyny juniorów i seniorów Orzeł Grzędzice – Klasa A, orliki, młodziki)
- Dariusz Walter – licencja trenerska UEFA B, absolwent Instytutu Kultury Fizycznej w Szczecinie, licencjonowany Instruktor koszykówki, studia podyplomowe „Fizjoterapia i masaż w odnowie biologicznej” (prowadził m.in. drużyny juniorów i seniorów Orzeł Grzędzice – Klasa A, Klasa B, juniorzy, orliki, młodziki i żaki),
- Denis Makijewski – licencja trenerska UEFA GRASSROOTS C (wieloletni zawodnik klubu, opiekował się od czerwca 2022 r. drużyną juniorów oraz pomagał przy młodszych grupach wiekowych). 3
- Piotr Zięba – w trakcie kursu na licencję trenerską UEFA GRASSROOTS C (wychowanek klubu, aktywny zawodnik, opiekun i asystent trenera drużyny juniorów).
Klub może pochwalić się różnymi zwycięstwami zarówno w ramach rozgrywek organizowanych przez ZZPN, jak również w rozgrywkach o Puchar Wójta Gminy Stargard, halowych gminnych rozgrywkach piłki nożnej, oraz w ramach rozgrywek o Puchar Polski.
Od 2005 roku klub uczestniczył również w rozgrywkach Halowej Amatorskiej Piłki Nożnej organizowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Stargardzie.
Boisko
Po zgłoszeniu naszego zespołu do rozgrywek w 2003 roku, klub nie posiadał odpowiedniego boiska. Przez pierwszy rok staraliśmy się jakoś doprowadzić płytę boiska do użytku, ale tak naprawdę nie nadawało się ono do gry, bo przez piętnaście lat mocno zarosło, a płyta stała się nierówna. Przez pierwsze dwie rundy graliśmy głównie na wyjazdach. Z czasem uzyskaliśmy od Wójta Gminy Stargard środki na wynajęcie spycharki w celu wyrównania nawierzchni. W ten sposób w 2004 roku mieliśmy wreszcie swoje boisko, gdzie za szatnię służył stary kiosk. Przez sześć lat graliśmy w B-klasie, następnie przez kilka lat uczestniczyliśmy w rozgrywkach A-klasy.
W 2008 r. Gmina Stargard pozyskała fundusze unijne i wybudowała nam szatnię. W 2016 roku z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych i zalewanie płyty boiska, zmuszeni byliśmy do nawiezienia ziemi i podniesienia poziomu płyty.
W 2020 roku z uwagi na konieczność dostosowania wymagań infrastrukturalnych do wymogów w klasie okręgowej, udało nam się zakupić i zamontować 70 indywidualnych miejsc siedzących. Fundusze na ten cel w kwocie ok. 7 000,00 złotych uzyskano w ramach zorganizowanej zbiórki na portalu www.zrzutka.pl. Kolejne 20 miejsc siedzących zakupiło i udostępniło nam do wykorzystywania Stowarzyszenie „Grzędzice Jutra”. We własnym zakresie wyremontowaliśmy oraz zamontowaliśmy dodatkowe ławki dla kibiców dzięki czemu aktualnie posiadamy ok. 120 miejsc siedzących.
W 2020 roku zakupiliśmy również nowe ławki dla zawodników rezerwowych, oznakowaliśmy właściwie drogę do boiska, zakupiliśmy niezbędne regulaminy obiektu sportowego oraz zamontowaliśmy trwałe ogrodzenie pola gry od publiczności (ok. 90 metrów ogrodzenia panelowego zakupionego przez gminę).
W 2021 r. rozpoczęto budowę obok boiska studni głębinowej dostosowanej do nawadniania płyty boiska. Dokończenie budowy studni głębinowej wraz z uruchomieniem systemu zraszaczy nastąpiło w 2022 r.
Wszystkie prace były robione we własnym zakresie przez Zarząd i zawodników oraz przy pomocy niektórych mieszkańców.
Z uwagi na dużą ilość zawodników w planach jest budowa drugiego boiska sportowego (obok istniejącego już boiska).
Jak dołączyć do klubu?
Przede wszystkim skontaktować się z Danielem Wilkiem, pod numerem telefonu 600221186. Dla Daniela, prezesa LZS “Orzeł” Grzędzice, klub to drugie życie, a drużyny i zawodnicy są dla niego jak rodzina.
Skuteczne zarządzanie klubem sportowym to mrówcza praca, której na pierwszy rzut oka osoby postronne nie dostrzegą. To nie tylko dbanie o drużyny, o sprawne funkcjonowanie organizacji, ale nieustanny wysiłek nad wieloma aspektami działalności organizacji sportowej, jak chociażby pozyskanie środków pozwalających na sprawne funkcjonowanie.
To, co łączy wszystkich związanych z naszym “Orłem” to wspólna praca, olbrzymia liczba meczy, niezliczona ilość kibiców, ogrom trudu w tych lepszych i gorszych chwilach, które wspólnie przeżyliśmy i przeżywamy.