Cieszą się największym zaufaniem wśród instytucji publicznych, którym ufam. Gaszą pożary, ratują innych, narażając swoje zdrowie i życie. Pomagają przy wypadkach, organizują zbiórki dla potrzebujących (również zwierząt ), niosą pomoc na milion sposób.
Historia OSP w Grzędzicach
Jednostka OSP Grzędzice została założona 2 kwietnia 1947 roku. Pierwszym Naczelnikiem OSP był Bolesław Przybyszewski, w tym okresie OSP liczyła 9 członków.
Pierwsza remiza znajdowała się na ulicy Jeziornej, budynek ten nadal istnieje.
Do 1997 r. naszym terenem działania była Gmina Stargard.
W 1997 roku OSP przystąpiliła do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego i możemy zostać zadysponowani na terenie całego kraju.
W lutym 1983 roku powstała nowa remiza w miejscu gdzie stoi do dnia dzisiejszego
Co roku kupowany jest nowy sprzęt z różnych programów i dotacji, o które sami piszemy wnioski. Wszystkie środki za wyjazdy także przeznaczamy na zakup sprzętu i organizację zabaw dla dzieci.
Na samy początku jednostka liczyła 9 członków, na chwilę obecną OSP liczy około 30 druhów i 1 druhnę.
Szkolenia
- szkolenia podstawowego strażaków ratowników OSP
- szkolenia kierowców-konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP
- szkolenia kierujących działaniem ratowniczym dla członków OSP (dowódców OSP)
- szkolenia z ratownictwa technicznego
- kwalifikowana Pierwsza Pomoc
- testy w komorze dymowej
Codzienna praca
W naszym rejonie działania najczęściej jesteśmy dysponowani do pożarów , miejscowych zagrożeń takich jak podtopienia, powalone/złamane drzewa, pomoc zespołom ratownictwa medycznego.
Uczestniczymy też czynny udział w życiu Grzędzic, pomagając w utrzymaniu miejscowości (koszenie traw), organizacja obchodów dnia dziecka, Śmigus dyngus, dożynki, służba przy ołtarzu w czasie świąt kościelnych – mówi Łukasz Stępień, strażak z OSP.
Co zrobić aby wstąpić do OSP i zostać strażakiem?
Aby zostać strażakiem ratownikiem, tj. wstąpić do Jednostki Operacyjno – Technicznej trzeba być osobą pełnoletnią, zameldowaną na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz tego należy przejść badania lekarskie, odbyć szkolenie BHP oraz szkolenie podstawowe dla strażaków – ratowników OSP, które organizowane są nieodpłatnie przez Państwową Straż Pożarną. Przed przystąpieniem do szkolenia każda osoba zostaje ubezpieczona. Szkolenie kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym oraz egzaminem polegającym na przejściu komory dymowej w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Bornym Sulinowie. Po zaliczeniu egzaminów z wynikiem pozytywnym członek otrzymuje umundurowanie bojowe i może brać bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. W późniejszym czasie możliwy jest dalszy rozwój poprzez odbywanie kolejnych szkoleń z zakresu ratownictwa technicznego, medycznego itp.
Jak długo to trwa?
Wszystko zależy od kandydata i terminów szkoleń/egzaminów. Szkolenia i egzaminy są organizowane raz lub dwa razy w roku. Oczywiście jest też okres próbny, który wynosi od sześciu miesięcy do roku w tym czasie jest weryfikowana dostępność i zaangażowanie kandydata w życie jednostki.
Jak wyglądają początki w OSP?
OSP będąc formalnie stowarzyszeniem, zgodnie ze statutem ustala warunki wstąpienia i po wstąpieniu w szeregi OSP. Tutaj jako nowy członek, będziemy głównie musieli nauczyć się obsługi sprzętu i wykazać dużą wolę bycia członkiem OSP czyli uczęszczać systematycznie na zbiórki, brać czynny udział w organizowanych zawodach lub przedsięwzięciach, wspomagać jednostkę np. swoją wiedzą lub osobistymi umiejętnościami.